Macujama a lázně bohů z Mijazakiho Cesty do fantazie

10:34

Nebudeme si nic nalhávat, do Japonska jsem mimo jiné vyrazil proto, abych zkoukl nové trendy v komiksech (manze), nakoupil figurky a navštívil pár míst, které se pojí k animovanému filmu. A čirou náhodou jsem při hledání narazil na lázně Dogo Onsen. Asi neznáte, tak prozradím. Jde o nejstarší horké prameny v Japonsku. Za předlohu si je vzal Hajao Mijazaki, když se vydal na Cestu do fantazie. A co může být lepšího, než se vykoupat ve slavných lázních bohů. Balím plavky a jedu!

Teda. S těma plavkama je to samozřejmě jen žert, abych vás hned ze startu neodradil od čtení. V japonských lázních / spa (jap. onsen), se totiž plavky zásadně nenosí. Nenosí se tady vůbec nic, krom malého ručníčku, který si dáte stylově na hlavu, aby se nenamočil. To bych ale předbíhal.

  • Dostat se sem můžete např. přímým rychlíkem z Okajamy. Platí na něj JR Pass a během tříhodinové cesty se rozhodně nezapomeňte kochat nádherným výhledem na moře.
Dogo Onsen můžete najít na Šikoku, nejmenším ze 4 hlavních japonských ostrovů, a konkrétně pak v prefektuře Ehime u města Matsuyama [Macujama], které by se dalo počtem obyvatel přirovnat k našemu Brnu. Na rozdíl od jižní Moravy je ale oblast Ehime bohatá především na úrodu citrusů, což vám tady dají najevo na každém rohu. Protože jsem Macujamu navštívil v době rozkvetlých třešní, byla atmosféra města vyhnána na maximální kouzelnou úroveň a kdybych měl v té chvíli vybírat nejlepší místo v Japonsku, neměl bych ani nad čím přemýšlet. Jak jsem navíc záhy zjistil, tady to rozhodně není jen o lázních. Ostatně nechte se nalákat fotkami...
Oproti jiným japonským velkoměstům je Macujama velmi pohodová a klidná. Pokud vám nesedí přeplněné Tokio, tady si to užijete.
Na první pohled mi učarovaly stylové staré tramvaje, kterých po Macujamě pendluje hned několik. Mají dřevěné podlahy a staré polstrované sedačky!
V přístavu funguje převozník skoro jako z pohádky, který celý den pendluje sem a tam, aby převezl zájemce na druhý, 80 metrů vzdálený břeh. Kdo a kdy ho asi vystřídá?
Mě ale samozřejmě nejvíce lákaly lázně, takže jsem se na trzích vybavil pomerančo-mandarinkovou zmrzlinou a vydal se volným krokem do horkých pramenů.
Tam, na konci uličky, už vykukují!
A to jsou prosím ony. Dogo Onsen! Předloha lázní pro bohy, kterou osobitě ztvárnil Hajao Mijazaki v Cestě do fantazie. Takhle se to možná nezdá, ale v noci, krásně osvětlené, působí úchvatně.
  • Mimochodem. Dogo Onsen jsou jedny z nejstarších horkých pramenů v Japonsku s více než tisíciletou historií. Hlavní budova, která je na fotce, byla ale postavena až v roce 1894. Denně sem zavítá až 2000 lidí. Pokud si chcete užít svůj relax v klidu, zkuste to nejpozději během poledne, než dorazí ten hlavní nápor. Filmové kulisy Mijazakiho eposu nečekejte, ale stejně je to přímo božská pohoda. Interiér je starý, dřevěný, s řadou zajímavých artefaktů k prozkoumání. A kamenná lázeň? Doslova vybízí k celodennímu odpočinku. Hodinový vstup vás vyjde na 100-300 Kč podle typu lázně, tak si nezapomeňte dost peněz. Jo a co možná spoustu lidí potěší, Dogo Onsen jsou otevřené i lidem s tetováním, což u těchto zařízení nebývá vůbec běžné.
Uvnitř se samozřejmě fotit nesmí, ale jedna momentka ještě nikoho nezabila. V horkých pramenech se po cestě skvěle zrelaxujete a pro lepší zážitek dostanete malý zákusek i tradiční jukatu (lehčí kimono), ve které můžete buď prozkoumat lázně, nebo si odpočinout v některé z relaxačních místností.
Po lázni se nabízí procházka po okolí, kde je řada velkých chrámů...
...malých dráčků...
...i krásných parků a zahrad, kterých má Macujama hned několik.
Jednu z nich najdete přímo v (pod)hradí.
A hrad samotný? Nádhera. Hlavně pak cesta k němu lemovaná sakurami. Říkejte si, co chcete, ale tenhle hradní areál je pro mě zatím TOP.
Doslova filmová scenérie.
A jasná ukázka toho, že Macujama rozhodně stojí za návštěvu nejen kvůli svým slavným lázním.
Než ale odjedete, nezapomeňte otestovat některou z místních specialit. Třeba čerstvou pražmu s rýží. Delikatesa!
PS: Pokud máte u hospody takovou "cedulku" máte o návštěvníky postaráno.

Taky by se vám mohlo líbit...

0 komentářů