Věci, které mi usnadnily život v Japonsku

Máte sbaleno? Tak vzhůru do Země vycházejícího slunce! Než ale pošlete kufry na pás, doporučuji udělat si ještě jeden kontrolní check, abyste na nic nezapomněli. Japonsko není Evropa a chodí to tady trochu jinak. Abyste neřekli, že jsem skrblík, dám vám pár prověřených tipů. Budou se hodit.

Pokud máte členství na TravelBible.cz, můžete se vše podstatné o Japonsku dočíst v mém článku. Mají to tam fakt hezké!

Japan Guide – průvodce k nezaplacení

Pro mě rozhodně nejlepší web o Japonsku, na jaký jsem doposud narazil. Zdroj všech potřebných informací pro cestovatele o jednotlivých místech, včetně rad jak se kam dostat a co vás to bude stát. Není to česky, ale bez angličtiny se dnes v zahraničí stejně neobejdete. Kdybyste si neměli zapamatovat nic jiného, tak alespoň tento web.

Hyperdia – IDOS po japonsku

Vlaky, autobusy, tramvaje, letadla… Existuje několik aplikací přímo v japonštině, mně se ale nejvíce osvědčila Hyperdia, která je dostupná v prohlížeči i jako aplikace do mobilu. Velmi přesně si díky ní můžete vyhledat veškeré spoje včetně cen lístků, nástupiště atd. Skvělá věc, která mi ušetřila spoustu starostí. A je v angličtině!

IC Card – kreditová jízdenka

Jednotlivá města a regiony v Japonsku využívají pro městskou dopravu, ale taky platby v automatech nebo některých obchodech, IC karty (jako na fotce níže). Nejde ani tak o nutnost, jako zjednodušení cestování po městech, kdy nemusíte řešit nákup jízdenek na každý úsek cesty a zjišťovat kolik to kam stojí. Prostě si u turniketu pípnete kartou a je to. A vypadá to mnohem víc cool!

Každá větší oblast má svou (Pasmo, Nimoca, Icoca, Kitaca…), ale víceméně se dají využívat napříč celou zemí. IC kartu si můžete jednoduše koupit v automatu na nádraží(návod), kde se kupují jízdenky, a podobně ji lze i nabít. Nejhezčí je naše ósacká ICOCA, ale každý podle svého gusta 😉

7-Eleven – nákupní modla

Japonské „konbini“ jsou cestovatelova spása. Tyto obchůdky se smíšeným zbožím najdete téměř na každém rohu a koupíte zde vše potřebné, od základních potravin, hygienických potřeb, teplých obědů, oblečení… Málokdy narazím na ovoce, ale to je drobnost. Hlavně tady můžete platit i naší kartou (respektive kartou obecně), což není v Japonsku běžné, a stejně tak zde najdete bankomaty, kde si můžete vybrat!

Obdobné služby nabízí třeba i síť Lawson nebo Family Market, ale 7-Eleven je dle mého hodnocení nejlepší.

Pocket WiFi – internet do kapsy

S internetem se pojí hned několik uvedených tipů, takže se vyplatí nějaký mít. Ideální na to jsou tzv. Pocket (kapesní) wifi. Slyšel jsem, že ne všechny fungují napříč prefekturami, ale například moje WiMAX 2+ od společnosti au šlape bez problému a hodně mi usnadňuje práci, protože se díky ní nemusím držet na jednom místě.

Pocket wifi nabízí taky čím dál více hostitelů na Airbnb, takže pokud budete využívat bydlení přes tuto službu, zkuste se poptat. Jinak si můžete „krabičku“ objednat předem a nechat si ji poslat například na hotel.

Jak je to s internetem v Japonsku obecně se můžete dočíst v praktickém článku na japan-guide.

Google Translate – luštitel japonských znaků

I když ovládáte mluvenou japonštinu, nebo základní písma hiraganu a katakanu, pořád jsou tady tisíce znaků kanji. Není snadné se s nimi vypořádat a proto Google překladač. Vyfotíte znaky, kterým nerozumíte a v reálném čase dostanete překlad. Hodně praktická věc.

Airbnb / Booking – bydlení a skvělé zážitky

Musíte někde bydlet, že ano. Nabízí se hned několik možností, já dávám přednost dvěma uvedeným službám, se kterými mám tu nejlepší zkušenost. Airbnb je na prvním místě, Booking využívám spíše pro nárazové pobyty, když první varianta selže. Skvěle se ale hodí například pro kapslové hotely.

Předností obou je široká nabídka hostitelů / hotelů a možnost rychlého vyřízení. Najdete si místo, které vám vyhovuje a během pár minut můžete mít potvrzeno. V rámci Airbnb navíc běžně bydlíte přímo u někoho doma, z čehož vyplývají nové zážitky, skvělí lidé a zábava. V Japonsku jsem si díky tomu udělal několik skvělých přátel a zúčastnil se např. Zenového cvičení v chrámu v Matsuyamě. Super! Pokud službu neznáte a zajímá vás, zkuste si poslechnout pořad Trendy o Airbnb v Českém rozhlase.

Japan Rail Pass – výhodné cestování

Cestování po Japonsku není nejlevnější (především pro Čechy), a zvlášť pokud se chcete dopravovat rychle na velké vzdálenosti, ideálně šinkansenem. V takovém případě se vyplatí mít u sebe Japan Rail Pass. Věnoval jsem se mu v samostatném článku, takže se neváhejte prokliknout, vyplatí se.

Redukce – bez té by netekla šťáva

Není redukce, není proud. Jednoduchá rovnice. Potřebovat budete tzv. typ A, nic jiného nekupujte. Pokud byste na redukci zapomněli, dá se sehnat i tady za cenu kolem dvou stovek, třeba taková pěkná malá kostička jako na fotce.

Při nákupu v Česku si opravdu dejte pozor. Velká část prodejců v elektro-obchodech neví, jaký typ se zde využívá, tak ať nekoupíte něco, co nevyužijete. Některé redukce navíc nepočítají s velkou zástrčkou od notebooku (pravý horní roh fotky), zapojíte jen menší předměty jako telefon. Raději si to před odlete otestujte.

Hotovost!!! – vždy u sebe

Japonsko je hotovostně založená společnost a platby kartou v obchodech nejsou vůbec běžné. Zvlášť v menších městech budete mít velký problém, ale stejně tak klidně i v centru Tokia. Nespoléhejte ani na řetězce rychlého občerstvení. Tutovka je zmíněný 7-Eleven, ale i tak se vyplatí mít nějaké peníze vždy u sebe, když pro nic jiného, tak kvůli vstupům na památky a jiná historická místa.

+ naučte se pár základních frází

Pro někoho jde o základ slušnosti umět v cizím jazyce alespoň poděkovat, pozdravit a omluvit se. Hodí se ale taky dotaz na vlakové spojení a pár dalších frází. Na angličtinu v Japonsku příliš nespoléhejte. Pořídit si můžete slovník, projet si pár článků na webu nebo využít nějakou chytrou aplikaci pro telefon jako Memrise nebo HiNative.

 • hai – ano
 • iie  ne
 • arigatou gozaimasu  děkuji mnohokrát
 • sumimasen  promiňte / omlouvám se / s dovolením
 • gomennasai  promiň (mezi rodinou, přáteli)
 • onegaishimasu  prosím
 • dozo  prosím (ve smyslu prosím vstupte, poslužte si, tady máte apod.)
 • ohayo gozaimasu  dobré ráno
 • konnichiwa  dobrý den
 • konbanwa  dobrý večer
 • oyasumi nasai  dobrou noc
 • mata ne – na viděnou
 • sayounara – sbohem
 • kore wa … juki no denshu desuka  jeden tento vlak do … ?
 • nihongo o hanasemasen  nemluvím japonsky
 • eigo o hanashimasu ka?  mluvíte anglicky?
 • eigo no menyu wa arimasu ka? – máte prosím menu v angličtině? 
 • wakarimasen  nerozumím

A hlavně. Buďte vstřícní, milí a respektujte místní zvyky. Japonci jsou skvělí, stejně jako jejich země, a když budete potřebovat, nenechají vás ve štychu.

PS: Kdybyste měli další dotazy, neváhejte mi napsat. Mata ne!

1 komentář u „Věci, které mi usnadnily život v Japonsku“

Napsat komentář