5 důvodů, proč byste měli dát šanci japonským filmům

Animované filmy, které vám nikdo nedoporučí, už máme za sebou. Teď to chce něco s živými herci. Titulek je ale trochu chyták. Nechci vás totiž o ničem přesvědčovat povrchním výčtem bodů, ale rovnou naservíruju pět snímků, které jsou lepší, než cokoliv z mých argumentů. Dejte japonským filmům šanci!

Shrnout a popsat japonskou kinematografii do několika řádků bych nezvládl, žádný filmový odborník nejsem. Snímky ke mně obvykle doplují svévolně a nezištně. Kdybych měl ale vypíchnout nějaký společný jmenovatel, jsou to silné mezilidské vazby a nevtíravý humor. U režisérů pak jednoznačně Akira Kurosawa, z jehož nápadů čerpá nejeden z dnešních velikánů. Ostatně vyhledejte si, kde bral inspiraci George Lucas při tvorbě prvních Star Wars.

Profláklých klasik jako v anime tady tolik není. Schválně, kolik si vybavíte hraných a kolik animovaných japonských filmů? V tomto výčtu bych se navíc rád zaměřil výhradně na novou tvorbu, ne starší než 10 let, a tím pádem zavřu dveře několika výrazným titulům jako Sedm samurajů, Lady Snowblood, Tělesná stráž nebo Zatojči. Všechny stojí za to, ale dnešní výběr je ryze současný. Tak směle do něj!

Průvodce

Začnu otázkou. Jak se z dobrého violoncellisty stane průvodce na onen svět? K odpovědi vás dovede jedno hrozně drahé cello, které si Dajgo koupí (na dluh) nešťastnou náhodou zrovna ve chvíli, kdy se majitel rozhodne rozpustit orchestr. Smůla. Místo hádky s manželkou ale dorazí spásná myšlenka vrátit se domů na venkov a zkusit to jinak. Jenže volné místo je zrovna pouze v cestovní kanceláři… na smrt. Žádné sci-fi, holá realita. 

Jeden z vrcholů současného japonského filmu, neskutečná hudba Joa Hisajšiho a výborný Masahiro Motoki v hlavní roli. Trojkombinace, která v roce 2009 vedla k Oscaru za nejlepší cizojazyčný snímek.

Pokud propadnete kouzlu ústřední melodie, propadnete celému filmu.

Wood Job!

Popadněte sekyru a nasaďte ochranné brýle. Z tohohle filmu lítají třísky. Wood Job je komedie evropského střihu, která porovnává střet generací i prostředí. Není to biják na pět hvězd, nedáte si ho do top výběru své filmové historie, ale když si mám vybavit dobrou a nevtíravou japonskou komedii, tahle mě napadá vždy jako první. Baví mě herci, příběh i lokace… Podtitulem by klidně mohlo být „zpátky na stromy“.

Před zhlédnutím radím sbalit batoh a koupit letenky, u mnoha diváků byla totiž diagnozována nutkavá touha přestěhovat se na japonský venkov. Doporučuji já a 7 z 9 dřevorubců!

Oshiin

Film, který vznikl na podkladech jednoho z nejsledovanějších japonských seriálů všech dob. Neskutečná cesta sedmileté holčičky Ošin, kterou otec vymění za pytel rýže jako služku do bohaté rodiny. A vězte, že na začátku 20. století nechcete být vyměněni za pytel rýže.

Jestli vám postavy snadno přirůstají k srdci, připravte se a zatněte pěsti. V tomhle prostředí je práce tvrdá bez ohledu na to, jestli vám je třicet nebo sedm. Pozná to malá hrdinka a vy společně s ní. Tak moc jsem Ošin držel palce, že jsem v některých momentech musel film zastavit, abych se z mrazivého východu vrátil do vlastního světa. Je to drááámo každým coulem.

Fish Story

K zemi se řítí meteorit, vy posloucháte ten starej hit a čekáte na zkázu. Prostě normální rok 2012, jak si ho všichni pamatujeme. Žádní hrdinové, pláč, ani Bruce Willis letící raketou. Rybí příběh propojuje tři vyprávění, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí a stejně vás nakonec přesvědčí o svém geniálním provázání i té známé klišé skutečnosti, že malí lidé se svými malými činy dokážou nakonec velké věci. Je to už pár let, co jsem Fish Story viděl, a nějak dostávám nutkání pustit se do něj znovu.

Pod vlivem lásky

Pro výstřednost pojetí nemůžu zařadit tenhle snímek výše, protože by 2/3 z vás odradil a na další by se nedostalo. Přitom je to jeden z nejlepších filmů, jaké jsem viděl, minimálně co se asijské produkce týče. Jenže je dlouhý, asi jako režisérská verze Pána prstenů včetně všech bonusů. Čtyři hodiny zamotaného děje, který budete sledovat pohledem několika atypických postav. Filozofie, náboženství, láska, drama, akce, rodinné vztahy. Vystřídá se to tady všechno několikrát. Nejednou si řeknete, že všechny ty zprávy o bizarním Japonsku jsou pravda, ale vytrvejte. Stojí to za to. Pokud se na něj bojíte podívat, napište mi. Podstoupím to s vámi znovu!

Mimochodem… Kdyby vás Pod vlivem lásky přece jen děsilo, můžete si z filmografie Šion Sona, který režíroval tento skvost, vybrat něco schůdnějšího, ale neméně zajímavého. Doporučuji Studenou rybu nebo Hrátky s peklem.

A to je ono! Moje japonská sbírka na jednom listu. Věřím, že by se do něj dostal ještě jeden snímek, na který se zrovna chystám, ale zatím nebyla příležitost se podívat: Dare mo širanai. Pokud splní očekávání, což předpokládám, dodatečně ho přidám!

PS: Dobrými tipy nepohrdnu. Viděli jste něco skvělého? Dejte vědět!

1 komentář u „5 důvodů, proč byste měli dát šanci japonským filmům“

Napsat komentář