Gača Gača! Nevinný japonský hazard

Gača Gača je typický zvuk, který Japonci připisují otočení kolečka, po němž vypadne hračka (zvuk „pon“) z tzv. Gača-matu. Pokud jste už v Japonsku byli, dobře víte, o jakých automatech je řeč. Nejsou sice tak dobře strategicky rozmístěné jako ty s nápoji, přesto je najdete lehce. Třeba u samoobsluhy, supermarketu, obchodního centra nebo jen tak na rohu ulice. Najdete je i v Česku. Jen si jich obvykle asi moc nevšímáte. V zemi císaře Akihita je to jinak, nejdou přehlédnout.

Hračky, klíčenky a jiné drobnosti v kulatých plastových kapslích, které vám vypadnou po vhození stojenové mince, vás budou podvědomě lákat a pokud máte slabou vůli nebo touhu sbírat vše, čím byste mohli vyplnit prostor svého bytu (jako já), nízká cena se vám rychle stane osudnou. Mimochodem, dneska najdete i modely s kvalitnějšími hračkami až do 500 jenů, tzn. nějakých 100 Kč. O-ou!

Je to jeden z japonských kultů, i když vám to mnozí nepřiznají a budou zapírat, asi jako když se zeptáte, jestli si někdy dali burger v Mekáči. Zdaleka přitom nejde jen o věci cílené pro děti nebo mladé nadšence. Stroje jsou tematicky rozlišené a často jich najdete desítky typů u sebe, abyste si mohli vybrat podle chuti. Nikdy navíc nevíte, co přesně vám vypadne, takže svůj pokus nejednou zopakujete. Osobně jsem si tímto způsobem nastřádal už slušnou zásobu. Mé oblíbené úlovky můžete vidět na fotce →

Dobrat se k prvním Gashapon není snadné, pátrání mě ale zavedlo na konec 70. let, kdy se do výroby automatů s hračkami pustila společnost Bandai, která mimochodem označení Gashapon vlastní jako ochrannou známku. Název ale není podstatný, důležitý je obsah a ten odráží vše, na co si vzpomenete – od klasických anime postaviček, přívěsků ve tvaru suši, placek s hudebními celebritami, až třeba po kalhotky pro váš mobil… A každý měsíc vzniká více než 60 nových typů. Kam se hrabou Pokémoni.

PS: Japonsko je automatová velmoc. Jen těch nápojových po celé zemi najdete přes 5 milionů!

A níže sdílím ještě vše hezky na videu v novém díle Japondělí. Sledujte.

2 komentáře u „Gača Gača! Nevinný japonský hazard“

  1. Nowai! Přesně na tohle téma mám už dva týdny natočený, ale nesestříhaný jeden díl Japondělí 😀 Ale snad se nebudu úplně opakovat 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář