Jak se slaví japonské Velikonoce?

Nijak. A pokud sami nevíte, na jaký den svátek přesně vychází, připomenou vám japonské velikonoční období maximálně cukrovinky, které se někdy v dubnu obchody přeženou v jinak barevných obalech, než obvyklé.

Když jsem loňský duben trávil v Ósace, říkal jsem si, jestli asi uvidím po ulicích pobíhat děti, které s pomlázkou obíhají sousedy nebo loví velikonočního zajíčka, případně vejce, které schoval. A na půl se mi to skutečně vyplnilo. Jen místo pleteného tataru chlapci v rukou drželi baseballové pálky a svátky jim byly tak nějak ukradené. V lepším případě ani netušili, že nějaké Velikonoce touhle dobou vůbec probíhají.

Je to ale celkem pochopitelné. Křesťanské tradice zkrátka nehrají na japonských ostrovech obvykle větší, než komerční roli. A pokud už se některé z nich dodržují, jsou hodně amerického vzhledu. Není to ale pouze o tom. Velikonoční období totiž mj. koliduje s časem, kdy po Japonsku postupně rozkvétají sakury a tato oslava nového života a nových začátků, je pro místní podstatně důležitější, než aby se zabývali malováním vajíček. A mimochodem, v dubnu taky dětem začíná škola (ne jako u nás v září), takže o důvod víc mít pozornost upřenou jinam.

Obchodníci ale samozřejmě nelení a tak v obchodech narazíte na pár sladkostí, které sváteční tématiku ctí. Jako je třeba velikonoční kit-kat či jiné pochutiny. Tím to ale vesměs začíná a v podstatě taky končí. Pokud tedy chcete v Japonsku oslavit Velikonoce, musíte si je zařídit sami. Případně se vydejte do tokijského Disneylandu nebo ósackých Universal Studios, tam s největší pravděpodobností slavit budou.

Napsat komentář