Co mě stálo Japonsko. Korunu po koruně

Duši, to v prvé řadě. Nedávná diskuze na Facebooku mě ale přivedla k tomu, abych si zrekapituloval taky finanční náklady. Když ne všechny, tak alespoň za tu poslední cestu – tři měsíce v Japonsku od konce září do Vánoc 2018. Kolik jsem utratil? Za co? A komu jsem tím prospěl?!

Běžná představa neznalých cestovatelů (já ji měl dlouho taky) je, že Japonsko je šíleně drahá země a na výlet tam musíte šetřit celý život. Jenže ona to není tak docela pravda. Ano, není to zrovna zájezd do Chorvatska nebo Tater, kde si vystačíte s pár tisícovkami, pořád si ale můžete tuhle východní perlu užít naplno i bez toho, abyste vytahovali celoživotní úspory. Rozebral jsem to třeba v nedávném podcastu, který najdete o kousek níže.

Teď už ale k mým nákladům. Loňská cesta do Japonska byla celkově mou třetí a strávil jsem tam celkem tři měsíce od konce září do Vánoc. O cestě jsem měl už dopředu poměrně jasnou představu, věděl jsem, že se tentokrát bohužel vyhnu nejmenšímu ostrovu Šikoku, zbylé tři jsem ale projet chtěl. A hlavně pak Hókkaido, na které jsem se hodně těšil. Podařilo se. Na Kjúšu jsem strávil necelý týden, o trochu déle jsem si užíval sever, a největší porci samozřejmě zabralo Honšú – konkrétně pak Ósaka a Tokio, ze kterých se staly mé dvě hlavní základny.

Celá výprava mě vyšla přes 130 tisíc korun a náklady jsem níže rozdělil do pěti základních kategorií. Díky tomu si budete moct udělat lepší představu, kolik by mohla stát třeba vaše cesta. A kde budete moct ušetřit, protože já jsem se zrovna moc nekrotil (i když trošku přece jen jo). Ceny si pamatuju z toho důvodu, že si posledních pár let zapisuju své útraty z každého dne, pro přehlednost jsem je ale přece jen částky občas trochu zaokrouhlil, abychom neřešili každou korunu. Obrázek si díky tomu snad ale uděláte docela dobrý.

 • Kdybyste chtěli pomoct s naplánováním vlastní cesty, dejte mi vědět a něco společně připravíme (najít mě můžete na Facebooku nebo mi napište na email: dan@dansacha.cz).

Drobné náklady jsem obvykle zařadil do jednoho balíku a ty větší, jednorázové, najdete rozepsané trochu podrobněji – s vypíchnutím těch nejdražších položek. Do úvodu každé části jsem navíc přidal tipy na to, jak za danou oblast (třeba Stravování) můžete ušetřit.

A teď už vzhůru do útrob mé peněženky…

Doprava 49.200 Kč

TIP: Doprava do a hlavně po Japonsku patří tradčině k těm největším nákladům. Jak je snížit? Vyberte si jen jednu lokalitu (třeba region Kansai nebo oblast kolem Tokia) a užijte si Japonsko bez toho, abyste trajdali po celé zemi. Mně se to obvykle nedaří, protože toho chci vidět hodně, ale ušetřit se rozhodně dá a to hodně (zkuste třeba stopování jako Lucka Merunková). Na lokální dopravu se mimochodem, hlavně pro úsporu času, vyplatí pořídit cestovní IC karta.
 

16.350 Kč Zpáteční letenka (Mám své limity, co bych za letenku zaplatil, ale na druhou stranu nejsem typ člověka, který by čekal na nejnižší ceny. Spíše koukám po dobrých leteckých společnostech. Moje přání bylo letět s japonskými ANA (All Nippon Airways) a to se mi poštěstilo za necelých 17 tisíc s cestou Praha – Frankfurt – Nagoja (a zpátky Tokio – Dusseldorf – Praha).
900 Kč Cesta z Ostravy do Prahy a na letiště. A po návratu zpět.
2.822 Kč Cestovní pojištění (Klasika přes AXA Assistance, typ Komfort. Víc k tomu asi není nutné dodávat)
18.500 Kč Japan Rail Pass (Na tuhle jízdenku nedám nikdy dopustit. Stejně jako posledně jsem si i tentokrát koupil dvě. Jednu na týden a druhou na tři týdny. Celkem měsíc cestování po celém Japonsku. Tradičně nakupuju přes britské www.japan-experience.com)

Lokální doprava po Japonsku
5.200 Kč MHD (primárně Osaka a Tokio). Spadají do toho ale taky tramvaje v Nagasaki, bus v Ibusuki a další menší transporty.

No a potom nějaké větší jednorázové přesuny:

 • 1.250 Kč noční bus z Aomori do Tokia (přes Willer Express)
 • 620 Kč vlak na Kojasan a zpět
 • 600 Kč vlak z Ikebukuro (Tokio) do Čičibu a zpět
 • 870 Kč vlak z Asakusy (Tokio) do Nikkó a zpět
 • 890 Kč loď na Gunkandžimu (u Nagasaki)

Jo a taky poplatek za nestřídmé utrácení…
1.200 Kč Doplatek za zavazadlo

Zpestřete si čtení podcastem…

Ubytování 42.560 Kč

TIP: Čím déle na jednom místě strávíte, tím levněji budete obvykle bydlet. Třeba pronajimatelé ubytování přes Airbnb často dávají na delší pobyty velké slevy, někdy i v desítkách procent za celotýdenní nebo celoměsíční pobyt. Ceny sice kvůli novému zákonu a z toho plynoucímu omezení nabídky loni trochu narostly, ve velkých městech ale pořád narazíte na dobré možnosti. Na první ubytování přes Airbnb mimochodem můžete využít slevu přes můj odkaz.

900 Kč Kapsle Ósaka (dvě noci)
2.100 Kč Hotel Kagošima (dvě noci, klasický hotel)
1.500 Kč Kapsle Nagasaki (dvě noci)
13.500 Kč Airbnb Ósaka (vlastní pokoj u japonské rodiny, na 1 měsíc)
700 Kč Kapsle Hirošima (jedna noc)
750 Kč Kapsle Tokio (jedna noc)
3.400 Kč Kapsle v Sapporu (pět nocí)
560 Kč Kapsle v Hakodate (jedna noc)
1.600 Kč Hotel v Aomori (dvě noci, klasický hotel)
12.400 Kč Airbnb Tokio (ubytování ve sdíleném domě na 5 týdnů, vlastní uzamykatelný pokoj)
800 Kč Kapsle v Nikkó (jedna noc)
850 Kč Hotel v Naritě (noc před odletem, luxusní hotel)

A nezbytný doplněk, protože v zahraničí potřebuju pracovat a ne vždy je na ubytování dost kvalitní WiFi…
3.500 Kč Pocket Wifi (cca měsíc a půl v průběhu celého pobytu, neomezená data, společnost Japan Wireless)

To kari se prostě samo neuvaří.

Stravování 26.730 Kč

TIP: Nakupování v konbini samoobsluhách (7-Eleven, Family Mart, Lawson atd.) je sice hodně praktické, zároveň ale taky v řadě připadů dražší. Někdy o 10-20 %. Levněji určitě vychází vyrazit na nákupy do většího supermarketu. A co se týče restaurací, levně a dobře se obvykle najíte v některém ze známých řetězců jako Sukiya, Yoshinoya nebo třeba Fuji Soba (v Tokiu).

17.260 Kč Snídaně, obědy, večeře, pivo… (nejvíce jsem celkově utratil za rámen)
9.470 Kč Nákupy potravin na vaření / přípravu doma (spadly do toho ale nejspíše i nějaké další drobné nezbytnosti jako žiletky, sprcháč apod.)

Nebyl jsem v tomhle případě 100% schopný takhle nazpátek rozdělit, co přesně padlo na nákupy potravin „domů“ a co bylo stravování venku, řekl bych ale, že se to velmi dobře blíží realitě. Částky každopádně sedí, jde jen o jejich rozdělení do dvou kategorií.

Atrakce 5.900 Kč

TIP: Nenechte se vždy zlákat první atrakcí v seznamu. Za výhled na noční Tokio se na řadě míst platí, najdete ale i takové, které jsou zdarma – zajeďte si třeba na bezplatnou vyhlídku do Metropolitní vládní budovy nebo spojte výhled s návštěvou uměleckého muzea Mori ve čtvrti Roppongi.

2.500 Kč V tomhle jsou hlavně muzea, pár chrámů v Nikkó, kolotoče, lístky do kina atp.
1.300 Kč Focení v Ósace s profi fotografem (potřeboval jsem nějakou profilovku 🙂
1.200 Kč teamLab muzea Borderless a Planets (dvě nejgeniálnější muzea, co jsem navštivil)
900 Kč VR Zone na Šindžuku (Mario Kart naživo!)

Suvenýry 13.130 Kč

TIP: Jestli chcete potěšit co nejvíce rodinných příslušníků a přátel bez potřeby vyloupit banku, zkuste nákupy v některém z tzv. 100jenových obchodů. Všechno tam stojí 20 Kč a věřte, že často najdete opravdové perly, kterým by nikdo tak nízkou cenu netipoval. Oblíbenou sítí těchto obchodů je třeba Daiso.

7.630 Kč Suvenýry pro rodinu, kamarády a taky hooodně pro mě, pohledy, sladkosti a jiné blbiny
2.700 Kč Trička (potřeboval jsem doplnit sbírku)
1.300 Kč Figurka (bez komentáře, dost jsem se krotil, mohlo to být horší)

Na svou obranu, vracel jsem se domů na Vánoce. A mám rád Japonsko. A anime…

1.500 Kč Bankovní poplatky (to jsem neměl kam jinam zařadit)

Takže za 3 měsíce se vším všudy:

137.520 Kč CELKEM

Připadá vám to hodně? Máte pravdu, je to spousta peněz. Na druhou stranu, dalo by se to udělat mnohem levněji. Mohl jsem ušetřit na cestování, drahých restauracích, WiFi, suvenýrech… Věřím, že kdybych chtěl žít v Japonsku dobře, ale zároveň trochu levněji, srazil bych ty náklady na nějakých 100 tisíc,  ale to bych si zase tolik neužil. Anebo možná jo a jsem prostě zhýčkaný.

Abyste měli srovnání, prošel jsem 10 různých zájezdů českých cestovních kanceláří. Záměrně nebudu jmenovat. Ten nejlevnější jsem našel za 47 tisíc za 7 nocí v Japonsku (byly i levnější, ale bez dopravy na místě, která vyjde draho). Běžná cena za 10-14 nocí se pak pohybuje od 70 tisíc nahoru, což pořád nezní úplně zle dokud si neuvědomíte, že ceny nezahrnují speciální výlety, obědy a večeře a samozřejmě suvenýry. K výsledným cenám si proto raději připočtěte klidně takových 10-15 tisíc.

Zájezdy s cestovkami tím nijak neodsuzuju. Pro spoustu lidí je to jediná varianta, kterou zvažují a za to, že se ve výsledku nemusíte o nic starat, to vlastně není až tak hrozné. Pořád je to ale mnohem víc než kdybyste si třeba nechali poradit od někoho, kdo už v Japonsku byl, a vyrazili na vlastní pěst.

A pak je tady ještě jeden důležitý faktor a tím je délka pobytu. Čím déle v Japonsku budete, tím levnější to pro vás paradoxně bude. Když to zjednoduším, za 14 dnů cestování bez cestovky dáte třeba 50 tisíc, kdybyste si cestu protáhli o další dva týdny, zaplatíte běžně jen o pár tisíc víc. Třeba právě kvůli tomu, že získáte lepší cenu za ubytování nebo budete objevovat jen místa v dosahu a nebudete ty další týdny tolik cestovat do vzdálených koutů země. Nakonec je to ale jen na vás a vašich možnostech.

Pokud vás článek neodradil, ale naopak nalákal, pak splnil svůj učel a já z toho mám radost. A kdybyste se chtěli podělit o své náklady nebo tipy, neváhejte napsat 😉

12 komentářů u „Co mě stálo Japonsko. Korunu po koruně“

 1. Díky moc za článek, za necelý měsíc s dcerou na vozíku letíme do Tokia, tak mi vaše povídání přišlo vhod.
  Přejeme zdravíčko a štěstíčko 🕷️ 🍀 doma i na cestách
  Lída a Maruška Harcubovy

  Odpovědět
 2. Fantastické povídání. Děkuji za sebe a věřím, že i pro ostatní lidičky – super. Kdybych byla mladší snažila bych se někoho přemluvit a určitě na mesic- dva, odletět. Krásně detailně popsané, vysvětlen. Děkuji. Nel.

  Odpovědět
 3. Velmi dobře se mi četlo,hodně nového jsem se dověděl,chystal jsem se sám do Japonska, kovid to zpřetrhal a teď se pokusím znovu. Díky. Dušan

  Odpovědět
  • Moc díky Dušane 🙂 Držím palce, ať se to teď konečně podaří, měl jsem to s poslední cestou stejně. Dokonce mi do odletu zbýval jen týden, než se zavřely hranice, ale teď to klapne, věřím tomu 🙂

   Odpovědět
 4. Danieli, děkuji moc za tento web. Objeveno před pár minutami. Za pár měsíců (konkrétně od 27. 9 – 27. 10) jedu s manželským párem (ale především velmi blízcí přátelé) a jejich dětmi na celý měsíc do Japonska a cílem je procestovat zajímavá místa. Takže se těším až projdu postupně celý web (abychom ušetřili a zároveň viděli, kam se podívat atd.). Už jen tipy, kam ZDARMA jít, aby člověk viděl zajímavá místa (z výšky) nebo do jakých obchodů za levný peníz jsou dobré tipy. Rozhodně se těším na ty TOP místa, takže díky.

  Odpovědět
  • Roberte, já moc děkuju! A pokud budete mít před cestou dotazy, které jsem v textech nepokryl, budu rád za podněty. Ať se Japonsko vydaří 🙂

   Odpovědět
 5. Dobrý večer Danieli,
  rád bych od Vás získal mnoho informací o Japonsku, ale neznám vaše ceny za rady.
  Většinu článků jsem si přečetl. Jsou velmi poučné, avšak realita bývá jiná. Chci v letos v srpnu cestovat do Tokia se svými dvěma vnuky. Po asi třech dnech poznávání máme přání přiblížit se vrcholu Fudži. Rádi bychom si na týden půjčili kola(je li to možné) a spali v přírodě směrem na Nagoju, Kjoto a Osaku. K těmto městům chceme použít vlaky s pomocí Vámi doporučené karty na jízdenky. Jak nejlépe od Vás můžeme získat informace o vhodných zajímavostech a památkách v Japonsku.
  Předem děkuji Kříž Josef tel. 608 933 655

  Odpovědět

Napsat komentář