Jak se dostat do Japonska i v době koronaviru?

V březnu jsem musel zrušit svou plánovanou cestu do Ósaky. Dva týdny před odletem. Nouzový stav je zkrátka nouzový stav. Letenky pořád držím, jenže hranice Japonska jsou pro Čechy pořád zavřené a tak to vypadá, že se do země samurajů jen tak nedostaneme. Co s tím?

Mám pro vás několik tipů, které vás na východ přenesou i bez toho, že byste museli tajně nasedat do letadla. Mně pomáhají zmírnit žal a věřím, že prospějí taky vám…

Zen a hotovo (přes monitor) 🌄

Doba internetová má řadu negativ, ale pojďme se teď podívat na to dobré, co nám přinesla. Krásným fenoménem jsou podle mě např. videoprocházky městy a místy, někdy s hudbou, jindy bez. Je to uklidňující, objevné, milé. Hodně příjemná kulisa nebo fajn možnost, jak poznat nějaký kout země, kam zrovna nemůžeme.

O Japonsku takových videí najdete určitě více, ale mě se v poslední době hodně zalíbil kanál Anna Film Production. Anna natáčí v regionu Kansai (Ósaka, Kjóto…) film, který chce poslat na mezinárodní filmové festivaly — a v jeho rámci vznikají právě tyto úžasné záznamy z různých částí Japonska. Na spoustu z těch míst se jen tak nedostanete.

Kdyby vás hudba přece jen rušila a chtěli byste něco opravdu autentického, koukněte na tyhle procházky Tokiem (tip Honzy Onesorka).

Být tak samurajem… Aspoň na pár desítek hodin 🤘

Kdo si hraje, nezlobí. Otřepané, ale pravda. Jestli vám pouhé sledování procházek nestačí, zkuste přeřadit na vyšší stupeň a pusťte se do hry Ghost of Tsushima na PlayStation 4. Jednak se vcítíte do role samuraje po vzorů filmů Akiry Kurosawy, zadruhé prožijete velmi důležité období japonských dějin — dvě mongolské invaze, a hlavně prozkoumáte nádhernou virtuální krajinu, která mě osobně nadchla tak, že jsem občas trávil víc času jejím focením než samotným hraním (stejně jako ve skutečném Japonsku).

Je to čerstvá novinka a zatraceně dobrá. Oblíbili si ji i sami Japonci. Nalákat by vás mohly taky tři speciální podcasty, které jsem k tématu připravil. Hlavně na začátku je to drámo!

Jinak můžete poslouchat taky na SpotifyiTunes, však víte.

Jeden z mých několika stovek screenů…

Japonsko do pupku 🍙

Jestli mi něco dokáže spravit náladu, pak je to jídlo. A komu taky ne, že… Ještě před pár lety bych vás asi kromě suši neměl kam poslat, ale dneska už si v Česku vychutnáte japonskou kuchyni v docela pestrém složení. Chybí mi už jen to kari! Přehled japonských restaurací jsem vypsal na samostatné stránce a kdybych měl vybrat tři horké tipy z poslední doby, pak to jsou:

  • Mash Hana v Praze — kvalitní japonské jídlo od pravého japonského kuchaře, co chtít víc?
  • Rámen Brno — kluci, kteří svému řemeslu fakt rozumí. Jeden z nejlepších rámenů v Česku.
  • Tsurí v Ostravě — výborné suši, krásně stylové prostory a fajn lidi za barem. Tohle mě baví.

PS: V centru Ostravy se bude letos na podzim (2020) otevírat taky autentická japonská hospoda. Určitě o ní budu psát, takže sledujte stránky, bude to velké!

U stánků, na levnou krásu 🎶

Letos slavíme 100. výročí diplomatických vztahů mezi Československém a Japonskem a jestli tohle není důvod k pořádání parádních akcí, tak už nevím. V japonském městě Tottori letos např. probíhá výstava soch z písku právě s tématikou Česko a Slovensko, no a u nás… Začátkem roku proběhl filmový Eigasai a taky novoroční koncert. Další akce nám pak trochu porušil koronavirus, ale už se to zase vrací k lepšímu.

V pražském parku Hanspaulka třeba před pár týdny proběhla Tanabata, slavnost hvězd s parádním doprovodným programem od ochutnávky japonských jídel po tradiční divadlo Kjógen. No a před námi je třeba velká akce Japonské dny v Ostravě, která proběhne 6. a 7. listopadu. Je na co se těšit. Potkáme se?

Co dalšího se letos děje můžete sledovat třeba na speciálním webu japonského velvyslanectví, na stránkách Česko-japonské společnosti nebo se třeba poptejte ve svém lokálním Česko-japonském centru. Není toho málo a jen co nás opustí tohle zvláštní období, bude akcí ještě víc. Přednášky, výstavy, znáte to.

Anebo když máte stejně „střelené“ přátele. Můžete si udělat vlastní japonsky laděnou akci. Třeba piknik, jako my.

Poslouchat. Číst. Milovat! 🌈

O svém podcastu jsem se už napovídal dost, tak pro jednou přenechám místo jiným.

Pokud vám nevadí angličtina, jednoznačným favoritem k poslechu je podcast Abroad in Japan (Spotify). Vtipná, veselá a sarkastická dvojice Angličanů Chris a Pete vás zaručeně pobaví a navíc se pravidelně dozvíte, co se v Japonsku zrovna děje. O Japonsku pak zajímavě a krásným hlasem natáčí taky Expatka Katka (Spotify) a vynechat samozřejmě nesmím ani Japondělí (YouTube), které ale už beztak všichni dobře znáte, protože Lusi je nejlepší.

Kdybyste naopak čas, kdy nemůžete být v Japonsku, chtěli věnovat třeba vzdělávání a zdokonalování své japonštiny, nemůžu doporučit nikoho jiného než JapanesePod101 a speciálně pak jejich moderátorku Risu (YouTube). Je prostě neskutečná a je lehké se do ní platonicky zamilovat. Neříkejte, že jsem vás nevaroval.

Čím si osobně moc rád krátím čas je čtení zážitků a postřehů z Japonska. Jednak se něco dozvím a pak taky posbírám spoustu dobrých tipů pro vlastní cesty. Dobrým zdrojem pro tohle jsou určitě Facebookové stránky a mezi ty moje nej patří:

Vybírat samozřejmě můžete i ze spousty filmů, seriálů a knížek, a taky dalších YouTube kanálů a podcastů a kdovíčeho, ale všechno se sem prostě nevejde (a navíc už dojíždím do cílové stanice a nechci vystupovat až na Slovensku).

Chcete tipy na knížky japonských autorů v češtině? Koukněte na můj Instagram Totorova knihovna.

Tož tak… Stevardka už mě vyhání, ale snad jsem vám nějakou inspiraci předal. Až jsem u toho psaní úplně zapomněl na stesk po Japonsku. Tyhle zdroje by vás každopádně mohly na pár dnů a týdnů zabavit. A až vám dojdou, hranice už určitě budou zase otevřené a pofrčíme do Japonska naživo!

Do té doby sajónara.

Napsat komentář