Jak se dostat do Japonska i v době koronaviru?
V březnu jsem musel zrušit svou plánovanou cestu do Ósaky. Dva týdny před odletem. Nouzový stav je zkrátka nouzový stav. Letenky pořád držím, jenže hranice Japonska jsou pro Čechy pořád zavřené a tak to vypadá, že se do země samurajů jen tak nedostaneme. Co s tím?
Mám pro vás několik tipů, které vás na východ přenesou i bez toho, že byste museli tajně nasedat do letadla. Mně pomáhají zmírnit žal a věřím, že prospějí taky vám…
Zen a hotovo (přes monitor) 🌄
Doba internetová má řadu negativ, ale pojďme se teď podívat na to dobré, co nám přinesla. Krásným fenoménem jsou podle mě např. videoprocházky městy a místy, někdy s hudbou, jindy bez. Je to uklidňující, objevné, milé. Hodně příjemná kulisa nebo fajn možnost, jak poznat nějaký kout země, kam zrovna nemůžeme.
O Japonsku takových videí najdete určitě více, ale mě se v poslední době hodně zalíbil kanál Anna Film Production. Anna natáčí v regionu Kansai (Ósaka, Kjóto…) film, který chce poslat na mezinárodní filmové festivaly — a v jeho rámci vznikají právě tyto úžasné záznamy z různých částí Japonska. Na spoustu z těch míst se jen tak nedostanete.
Kdyby vás hudba přece jen rušila a chtěli byste něco opravdu autentického, koukněte na tyhle procházky Tokiem (tip Honzy Onesorka).
Být tak samurajem… Aspoň na pár desítek hodin 🤘
Kdo si hraje, nezlobí. Otřepané, ale pravda. Jestli vám pouhé sledování procházek nestačí, zkuste přeřadit na vyšší stupeň a pusťte se do hry Ghost of Tsushima na PlayStation 4. Jednak se vcítíte do role samuraje po vzorů filmů Akiry Kurosawy, zadruhé prožijete velmi důležité období japonských dějin — dvě mongolské invaze, a hlavně prozkoumáte nádhernou virtuální krajinu, která mě osobně nadchla tak, že jsem občas trávil víc času jejím focením než samotným hraním (stejně jako ve skutečném Japonsku).
Je to čerstvá novinka a zatraceně dobrá. Oblíbili si ji i sami Japonci. Nalákat by vás mohly taky tři speciální podcasty, které jsem k tématu připravil. Hlavně na začátku je to drámo!
- Mongolská invaze do Japonska (9:25 min.)
- Legenda o kamikaze (7:45 min.)
- Má audio (ne)recenze hry (7:41 min.)
Jinak můžete poslouchat taky na Spotify a iTunes, však víte.
Japonsko do pupku 🍙
Jestli mi něco dokáže spravit náladu, pak je to jídlo. A komu taky ne, že… Ještě před pár lety bych vás asi kromě suši neměl kam poslat, ale dneska už si v Česku vychutnáte japonskou kuchyni v docela pestrém složení. Chybí mi už jen to kari! Přehled japonských restaurací jsem vypsal na samostatné stránce a kdybych měl vybrat tři horké tipy z poslední doby, pak to jsou:
- Mash Hana v Praze — kvalitní japonské jídlo od pravého japonského kuchaře, co chtít víc?
- Rámen Brno — kluci, kteří svému řemeslu fakt rozumí. Jeden z nejlepších rámenů v Česku.
- Tsurí v Ostravě — výborné suši, krásně stylové prostory a fajn lidi za barem. Tohle mě baví.
PS: V centru Ostravy se bude letos na podzim (2020) otevírat taky autentická japonská hospoda. Určitě o ní budu psát, takže sledujte stránky, bude to velké!
U stánků, na levnou krásu 🎶
Letos slavíme 100. výročí diplomatických vztahů mezi Československém a Japonskem a jestli tohle není důvod k pořádání parádních akcí, tak už nevím. V japonském městě Tottori letos např. probíhá výstava soch z písku právě s tématikou Česko a Slovensko, no a u nás… Začátkem roku proběhl filmový Eigasai a taky novoroční koncert. Další akce nám pak trochu porušil koronavirus, ale už se to zase vrací k lepšímu.
V pražském parku Hanspaulka třeba před pár týdny proběhla Tanabata, slavnost hvězd s parádním doprovodným programem od ochutnávky japonských jídel po tradiční divadlo Kjógen. No a před námi je třeba velká akce Japonské dny v Ostravě, která proběhne 6. a 7. listopadu. Je na co se těšit. Potkáme se?
Co dalšího se letos děje můžete sledovat třeba na speciálním webu japonského velvyslanectví, na stránkách Česko-japonské společnosti nebo se třeba poptejte ve svém lokálním Česko-japonském centru. Není toho málo a jen co nás opustí tohle zvláštní období, bude akcí ještě víc. Přednášky, výstavy, znáte to.
Poslouchat. Číst. Milovat! 🌈
O svém podcastu jsem se už napovídal dost, tak pro jednou přenechám místo jiným.
Pokud vám nevadí angličtina, jednoznačným favoritem k poslechu je podcast Abroad in Japan (Spotify). Vtipná, veselá a sarkastická dvojice Angličanů Chris a Pete vás zaručeně pobaví a navíc se pravidelně dozvíte, co se v Japonsku zrovna děje. O Japonsku pak zajímavě a krásným hlasem natáčí taky Expatka Katka (Spotify) a vynechat samozřejmě nesmím ani Japondělí (YouTube), které ale už beztak všichni dobře znáte, protože Lusi je nejlepší.
Kdybyste naopak čas, kdy nemůžete být v Japonsku, chtěli věnovat třeba vzdělávání a zdokonalování své japonštiny, nemůžu doporučit nikoho jiného než JapanesePod101 a speciálně pak jejich moderátorku Risu (YouTube). Je prostě neskutečná a je lehké se do ní platonicky zamilovat. Neříkejte, že jsem vás nevaroval.
Čím si osobně moc rád krátím čas je čtení zážitků a postřehů z Japonska. Jednak se něco dozvím a pak taky posbírám spoustu dobrých tipů pro vlastní cesty. Dobrým zdrojem pro tohle jsou určitě Facebookové stránky a mezi ty moje nej patří:
- O krajine veľkých topánok od Sewi,
- Japonsko, země zaslíbená, kde vás bude inspirovat McMichal,
- Mizubizu, z ročních líbánek v Japonsku od Zuzky a Michala…
Vybírat samozřejmě můžete i ze spousty filmů, seriálů a knížek, a taky dalších YouTube kanálů a podcastů a kdovíčeho, ale všechno se sem prostě nevejde (a navíc už dojíždím do cílové stanice a nechci vystupovat až na Slovensku).
Chcete tipy na knížky japonských autorů v češtině? Koukněte na můj Instagram Totorova knihovna.
Tož tak… Stevardka už mě vyhání, ale snad jsem vám nějakou inspiraci předal. Až jsem u toho psaní úplně zapomněl na stesk po Japonsku. Tyhle zdroje by vás každopádně mohly na pár dnů a týdnů zabavit. A až vám dojdou, hranice už určitě budou zase otevřené a pofrčíme do Japonska naživo!
Do té doby sajónara.