Zabalte si letos dárky originálně. Naučte se metodu furošiki

Chystáme pro vás velký článek o metodě vázání šátků furošiki. Protože jsou ale za rohem Vánoce a zrovna k nim se tohle téma docela hodí, jako malou ochutnávku zatím posíláme hrstku videí. Třeba vás inspirují, jak letos dárky zabalit jinak a originálně.

Furošiki je šátek (dnes už) ve tvaru čtverce různých rozměrů a motivů. Jeho název byl vytvořen v 17. století, tedy éře Edo. Dnes Furošiki označuje nejen šátek, ale samotnou metodu vázání, při které je používán. Klíčovým prvkem k tomuto vázání je zmíněný šátek ve tvaru čtverce a plochý uzel čili „ma-musubi“. Ten vše drží pěkně pohromadě.

Na metodě je skvělé to, že dokáže snadno zabalit jakýkoliv tvar a stále vypadá esteticky. Může tak sloužit nejen pro uschování osobních věcí nebo zabalení benta, ale právě i zmíněné balení dárků. Než pro vás vše sepíšeme (a že to dá trochu práce), můžete si vázání natrénovat z jednoduchých videonávodů na několik typů vázání.

Jestliže se do některého typu pustíte a budete mít chuť, neváhejte nám poslat fotografie výtvorů do komentářů na Facebooku!

Furošiki: Ma-musubi (plochý uzel)

Ma-musubi neboli plochý uzel je základním prvkem metody furošiki. V tomto videonávodu uvidíte, jak jej zavázat (i jednoduše odvázat), aniž by došlo ke zbytečnému namáhání látky.

Furošiki: Bin cucumi (vázání na lahev)

Klasicky se používá na jednu lahev, není to však pravidlem. Tato varianta je vytvořena kombinací dvou ma-musubi (plochých uzlů) a překřížením cípů šátků.

Furošiki: Hon cucumi (vázání na knihu)

V této variantě je důležité, aby kniha byla položena v jedné polovině šátku a její hřbet ležel na pomyslném středu. Ve videonávodu je střed vyznačen prstem. Zakončeno ma-musubi (plochým uzlem).

Furošiki: Ocukai cucumi (základní vázání)

Ocukai cucumi se překládá jako základní vázání. Dominantou této varianty je ma-musubi (plochý uzel).

Furošiki: Hana cucumi (květinové vázání)

Hana cucumi neboli vázání květiny spadá do kategorie doplňujících vázání. Pomocí ma-musubi (plochého uzlu) a dvou volných cípů šátku vytvoříme květinu. Hodí se například v případě, že zvolíte šátek bez potisku. Stane se tak hlavním dekorem.

楽しんでください (Příjemnou zábavu!)

Napsat komentář