Víza do Japonska. Jsou potřeba?
Chystáte se na svou první cestu do Japonska, ale nejste si jistí, jak je to s vízem? Nebudu vás okrádat o čas a rovnou odpovím — coby občané České republiky (případně Slovenska) pro krátkodobý pobyt vízum nepotřebujete. Jednu věc přesto udělat musíte.
Pokud neplánujete v Japonsku strávit více než 90 dnů, dostanete po příletu automaticky status dočasného návštěvníka neboli turistické vízum — ve formě malé samolepky do pasu, jak můžete vidět na fotce níže. Ukazuje nejen datum a místo příletu, ale taky termín, do kdy vám vízum platí.
Dva zásadní dokumenty
Aby vás do země pustili a dali vám tu hezkou samolepku, musíte každopádně nejdříve vyplnit dva formuláře: celní prohlášení a imigrační dotazník.
Udělat to jde dvěma způsoby:
- Buď online, na stránce Visit Japan,
- nebo fyzicky, kdy vám tyto dva dokumenty obvykle dají přímo v letadle.
Oba formuláře jsou v zásadě jednoduché. V jednom vyplňujete osobní údaje a fakta typu číslo letu nebo plánované bydliště v Japonsku (uvádíte první místo pobytu, např. adresu hotelu / Airbnb). Ve druhém pak většinou jen prohlašujete, zatržením políčka „NE“, že s sebou nevezete drogy, zbraně ani jiné nepovolené předměty.
Jakmile vše proklikáte a vyplníte, vygeneruje se vám QR kód a tím je hotovo. Můžete s klidnou myslí vyrazit. Jen si doma nezapomeňte cestovní pas.
Po příletu do Japonska, ať už to bude Tokio, Ósaka nebo nějaké jiné město, vám pak QR kód poslouží při průchodu letištní kontrolou. Kde to bude potřeba, ho jednoduše načtete. A na konci budete odcházet s turistickým vízem.
TIP: QR kód stačí mít v mobilu. Doporučuji si ale udělat jeho printscreen (fotku) a nespoléhat se, že se na letišti připojíte na WiFi. Signál tam sice mají, ale ne vždy se chytá, takže je lepší mít obrázek uložený v mobilu napevno.
Zmíněné dokumenty mají i jednu nevýhodu: jsou v angličtině. Pokud tedy jazyk neovládáte, je dobré mít poblíž někoho, kdo vám s vyplněním pomůže. Případně si stránku v prohlížeči nechat automaticky přeložit do češtiny.
Mimochodem tištěná verze dokumentů obsahuje totožné dotazy a prohlédnout si je můžete níže (na slajdu z mé přednášky) spolu s ukázkou webu Visit Japan.
Co dělat, když chci zůstat déle než 3 měsíce?
Možností, jak zůstat v Japonsku na delší čas je několik. V takovém případě už ale budete muset o vízum požádat + splnit konkrétní podmínky. Mezi nejčastější patří typy patří:
- Studijní vízum: Pokud chcete v Japonsku studovat, musíte mít potvrzení o přijetí na akreditovanou školu a doklad o finančním zajištění.
- Pracovní vízum: Jestli vás to tam táhne za prací, musíte mít japonského zaměstnavatele, který za vás podá žádost o pracovní vízum. Tento proces je složitější a může trvat déle. Koukněte na starší text o vízech pro učitele angličtiny od Zuzky.
- Vízum pro digitální nomády: Psal jsem o něm v samostatném článku.
- Rodinné vízum: Když máte v Japonsku rodinné příslušníky, kteří jsou rezidenty nebo občany, můžete zažádat o rodinné vízum.
Přesnější informace vám dají např. na Velvyslanectví Japonska v Praze.
Tolik tedy k vízům. Doufám, že v tom teď máte jasněji.
A kdybyste chtěli pomoct s plánem cesty nebo máte další dotazy, můžeme se domluvit na konzultaci, stačí napsat na dan@dansacha.cz.