Cesta do Japonska: Od nákupu letenek až po přistání

Cesta do Japonska: Od nákupu letenek až po přistání

Roky pomáhám lidem připravit se na první cestu do Japonska… Až letos jsem si ale díky opakujícím se dotazům uvědomil, že jsem vynechal jednu důležitou část – letiště a let samotný.

Ne každý z nás má s létáním zkušenosti a dokážu si představit, jak to může být na začátku stresující. Koneckonců taky jsem kdysi letěl poprvé. V tomto článku vás proto provedu celým procesem od nákupu letenek přes průchod letištěm až po přílet na místo.

Nákup letenek do Japonska

V akci dnes seženete zpáteční letenky do Japonska klidně pod 15 tisíc korun (nejčastěji s čínskými aerolinkami), standard je v rozmezí 18-22 a nad 26 tisíc už bych to hodně zvažoval (a za sebe spíše nekoupil).

Výběr samozřejmě záleží na spoustě faktorů, mně se osvědčilo:

  • Kupovat letenky s cca 2-3měsíčním předstihem.
  • Základní přehled si dělám přes letenkové portály typu Zaleťsi nebo Letuška. Na výhodné akce spolehlivě upozorňuje web Honzovy letenky.
  • Nehledám nejlevnější cestu, ale ideální poměr cena/výkon. Dívám se po osvědčených společnostech, jako Emirates, Turkish Airlines, EVA Air, Qatar, ANA. Dobrou zkušenost mám ale třeba i s polským LOTem.
Letenkový portál Zaletsi.cz

Jakmile objevím dobrou nabídku, přejdu přímo na stránky konkrétní letecké společnosti a nakoupím tam. Můžete tak ušetřit pár dalších stokorun.

Mimochodem tipů a zaručených rad, jak a kdy letenky nejlépe kupovat, je plný internet. Mně funguje jediný: Nakupovat uprostřed týdne (úterý-čtvrtek). Ceny v těchto dnech občas bývají nižší, než když si stránky aerolinky otevřete třeba o víkendu.

Jestli s létáním nemáte tolik zkušeností, může vám naopak nákup přes zprostředkovatele jako Zaleťsi nebo Student Agency vyhovovat, protože vám společnost nákup usnadní a pomůže, kdyby nastaly nějaké potíže.

Další obecná doporučení:

  • Zvažte různá místa odletu a příletu. Vedle Prahy třeba Vídeň, Katowice, Frankfurt. V Japonsku se pak kromě obligátního Tokia nabízí třeba Ósaka, Nagoja, Fukuoka, Sapporo. Koukněte na různé kombinace.
  • Myslete na to, že cena není jediný faktor. Ušetřit dva tisíce na letence za to, že budete muset jet tři čtyři hodiny vlakem/autem na vzdálené letiště, se až tak moc nevyplatí.
  • Pohlídejte si délku přestupů. Lety do Japonska mívají zpravidla jeden, ale může jich být i více. Záleží na konkrétním spoji. Abyste se zvládli pohodlně přesunout z jednoho letadla do druhého, doporučuje se jako minimum na přestup 1,5 hodiny. Cokoliv kratšího už může být riziko — např. vám nestihnou přeložit kufry.
    • Opačný extrém takový problém být nemusí. Dlouhý přestup (7+ hodin) se dá využít k navštívení nové destinace. My si takhle cestou do Japonska prohlédli třeba Taipei.
  • Příplatek za sezení vedle sebe se obvykle nevyplatí. Pokud si chcete v letadle vybrat konkrétní sedadlo, ideálně vedle sebe, budete si muset připlatit (vyšší stokoruny za osobu). Z mé zkušenosti se to ale většinou nevyplatí, protože i když si tuto službu nevybereme a bereme letenky s náhodnými sedadly, prakticky na všech dlouhých letech nám i tak přidělili místa vedle sebe.
  • Ověřte si, že máte v ceně letenky zavazadla. Nízká cena totiž může občas znamenat, že vám dovolí vzít si jen malý batoh na palubu, ale případný kufr už bude za příplatek. V Japonsku to samozřejmě zvládnete i s batohem, takže záleží, jak jste zvyklí cestovat. Některé aerolinky dnes nabízí v ceně i dva velké kufry (obvykle do 23/26 Kg).

TIP: Osobně doporučuji si následně stáhnout do mobilu aplikaci konkrétní aerolinky, u které jste si let koupili. Budete mít důležité informace snadno po ruce a navíc vám bude společnost posílat informace k vašemu letu, např. čas odbavení nebo zprávy o případném zpoždění apod. Po návratu si ji zase můžete odinstalovat.

Balení a příprava na cestu

Máte letenky? Gratuluji! Teď teprve začíná ta pravá zábava. Pokud ještě nemáte plán cesty, je čas s ním pomalu začít. Rád vám s tím pomůžu v rámci placené konzultace, napište mi na dan@dansacha.cz.

V tuto chvíli je dobré zkontrolovat:

  • platnost pasu (musí být platný ještě alespoň 6 měsíců po plánovaném návratu z Japonska)
  • ubytování (pomalu se můžete pustit do rezervací, ať už přes web Booking nebo Airbnb)
  • mezinárodní řidičák (pokud si budete chtít půjčit auto, Japonsko uznává ten podle ženevské konvence s platností na 1 rok)

A taky jestli máte dobré boty, v Japonsku se docela nachodíte. To je hlavní, další věci už můžete nechat blíže k odletu. Patří mezi ně:

  • pořízení redukce (do Japonska je třeba taková, co má dva ploché kolíky; lze koupit i na místě)
  • vyplnění příletových dokumentů (imigrační dotazník a celní prohlášení); lze udělat online na stránce Visit Japan (na základě toho pak po příletu dostanete automaticky turistické vízum na 90 dnů)
  • výměna hotovosti (v Japonsku je hotovost stále hodně potřeba, myslete na to; vybírat lze ale i na místě)
  • cestovní pojištění (osobně využívám AXA nebo to od pojišťovny Slavia)
  • směna peněz na kartě (pokud např. používáte mezinárodní kartu Revolut, můžete si při dobrém kurzu nakoupit japonské jeny dopředu)
  • Japan Rail Pass (zvažte, jestli se vám tato jízdenka vůbec vyplatí; více o ní v samostatném článku)

Zbytek balení už je čistě na vašem uvážení a konkrétním plánu cesty, resp. ročním období. Pamatujte, že obecně je v Japonsku trochu tepleji než u nás, ale záleží taky kam přesně letíte.

Tip: Pohlídejte si váhu kufru. Standardně bývá povoleno mít kufr o váze 23 kg, výjimečně 30 kg (někdy můžete mít i dva). Dozvíte se to při nákupu letenek. V každém případě není dobré si kufr napakovat doplna už doma, vezměte si jen základ — prát si můžete jednoduše taky na místě. Nechejte si místo na suvenýry. Vyrazit samozřejmě lze i jen s batohem.

Den odletu

Před odletem si zkontrolujte všechny potřebné dokumenty – pas, letenky, adresu ubytování v Japonsku (aspoň tu první) a případné potvrzení o cestovním pojištění.

Pokud skutečně letíte poprvé nebo to bude z letiště, které neznáte, doporučuji dorazit na místo alespoň tři hodiny před odletem, abyste měli dostatek času na odbavení a bezpečnostní kontrolu.

Na letišti

Univerzální popis, který by odpovídal každému letišti samozřejmě nemám, ale zmíním důležité záchytné body. Budu vycházet z přesvědčení, že poletíte buď z Vídně nebo z Prahy.

Velká letiště mají zpravidla 2-3 terminály. Každý obvykle obsluhuje jiné lety. V Praze je to např. tak, že z terminálu 1 odlétají primárně mezikontinentální lety, z dvojky to létá po EU a trojka slouží pro VIP a privátní lety.

Na mapu letiště v Praze můžete kouknout tady. A zde je k nahlédnutí Vídeň.

Z jakého terminálu letíte se dozvíte z informací, které dostanete k letence, případně to zjistíte na místě.

Na letišti jsou pro vás důležité 3 kroky:

  1. Odbavení zavazadla (tzv. check-in) — pokud letíte s velkým kufrem či kufry, musíte je u přepážky odevzdat, aby je personál mohl uložit do podpalubí letadla, resp. poslat do cílové destinace. Zároveň tady dostanete vytištěnou palubní vstupenku. Někde lze využít i tzv. samoodbavení, kdy vše vyřídíte s pomocí automatu.
  2. Letištní kontrola — během osobní kontroly musíte odložit veškeré věci do připravených boxů a projít rámem. Hlídají zde, že s sebou do letadla nenesete nějaké nepovolené předměty.
  3. Nalezení své brány a odlet — Jakmile za sebou máte první dva kroky a nacházíte se v bezcelní zóně, stačí najít svou bránu (gate) a počkat do odletu (případně si zkrátit čas v obchodech či u jídla).

Tip: Pokud máte více kufrů a jste na ně sami, na letišti bývají k zapůjčení i vozíky, díky kterým je můžete snadněji převážet.

Krok 1 – Odbavení zavazadla

Číslo přepážky, kde probíhá tzv. check-in pro váš let, se dozvíte v hlavní odletové hale na tabuli odletů. Hledejte číslo svého letu (např. BR 695). Tabuli určitě neminete a po letišti je jich několik. Pokud tam číslo není, je možné, že ještě není přidělené. V takovém případě uvidíte zprávu, v jakém čase se informace objeví.

Tabule s přehledem míst pro odbavení (check-in). Foto: Katka Křepelková, letiště Narita

Jakmile číslo znáte, jdete k přepážce. Jen počítejte s tím, že tam bývá fronta, takže tenhle krok určitě nenechávejte na poslední chvíli. Cesta k letadlu vám z tohoto bodu vlivem odbavení a kontroly může zabrat klidně další hodinu. Připravte si cestovní pas.

U přepážky odložíte svůj kufr na pás, odkud si ho převezmou zaměstnanci letiště/aerolinky a přepraví ho do letadla. Kufr se zde zároveň váží, tak dávejte bacha, abyste nepřešvihli limit. Jedno kilo navíc se běžně toleruje, ale za větší váhu už byste museli doplácet docela velké peníze. Ve směru tam to asi řešit nebudete, zpátky to bývá horší.

Kdybyste náhodou kila nad limit měli, je lepší vzít si kufr na chvíli bokem a naložit na sebe např. nějaké těžší oblečení. Třeba bundu nebo mikinu, které si místo toho vezmete k sobě do letadla. Příruční zavazadlo s osobními věcmi, tradičně batoh nebo malý kufřík, si necháváte u sebe a berete na palubu letadla.

Od pracovníka nakonec dostanete palubní lístek (boarding pass), kde budou všechny důležité informace (jméno, destinace, odletová brána – gate a vaše sedadlo – seat).

Důležité poznámky:

  • Ve velkém kufru, který jde do zavazadlového prostoru, nesmí zůstat power banky či jiné baterie. Obvykle vás upozorní, ale je dobré na to myslet, ať se nemusíte složitě přebalovat.
  • Na některých letištích můžete využít i samoodbavení kufru. Představte si to jako u samoobslužných pokladen v obchodech. Zadáte údaje z cestovního pasu na displeji nebo ho naskenujete, vytiskne se vám samolepka s kódem letu a vašimi údaji, kterou nalepíte na kufr, nejlépe za poutko, a dáte kufr na pás. Nebojte, bývá tam někdo ze zaměstnanců, aby vám případně pomohl.
  • Pokud letíte s přestupem, což je u letu do Japonska běžné, dostanete palubní lístky hned dva (nebo více). Jeden pro každý jednotlivý let. Velký kufr vám každopádně zpravidla pošlou až do cílové destinace, takže se o něj při přestupu nemusíte start. Vyzvednete si ho až na letišti v Japonsku.

Krok 2 – Letištní kontrola

Zbavili jste se kufru? Je čas přesunout se do zóny vyhrazené pouze pro cestující a projít tedy i letištní kontrolou. Nebojte, nic hrozného.

Abyste se tam dostali, potřebujete mít právě už zmíněný boarding pass, tedy palubní vstupenku. Má na sobě čárový kód, který vás pustí přes turnikety (pozor, zpátky už neprojdete).

Hned za turnikety se obvykle nachází už samotná kontrola, což běžně poznáte díky dlouhé frontě. Průběh se napoprvé může zdát složitý, ale je to vlastně velmi jednoduché.

Cílem kontroly je zjistit, jestli s sebou do letadla neberete nějaké nepovolené předměty. Jejich výčet obvykle zjistíte při online check-inu, na webu aerolinky nebo přímo na letišti. Vždy jsou prakticky totožné. Některé věci jsou zřejmé, jiné možná méně…

V příručním zavazadle nesmíte mít:

  • výbušniny a hořlaviny,
  • nože či nůžky s čepelí nad 6 cm,
  • tekutiny a gely nad 100 ml. (takže třeba ani velká zubní pasta),
  • zbraně, atd.

Co se týče tekutin, někde mají přímo u kontroly nádoby, kam lze přebytečnou vodu vylít, jinde budete muset vše vypít, vyhodit nebo vylít na záchodech. U vnitrostátních letů, např. po Japonsku, se obvykle vody zbavovat nemusíte.

U kontroly uvidíte několik pásů a rámů se skenery. Do připravených boxů vyložíte své příruční zavazadlo a vše co máte po kapsách (klíče, sluchátka, mince, mobil…), včetně bundy, mikiny apod. Občas vás vybídnou i k sundání bot. Boxů si můžete vzít více a věci tam rozložit.

Na tomto místě se zpravidla nesmí fotit, takže si vypomůžu AI obrázkem.

Z batohu je zároveň někdy třeba vytáhnout větší elektroniku, jako notebook nebo tablet, a položit je do samostatného boxu. Menší parfémy, zubní pastu apod. je pak vhodné mít pohromadě v průhledné tašce nebo obalu.

Jakmile vše vytáhnete a vyložíte do boxů, pošlete je pásem přes skener a sami projdete rámem. Na druhé straně si pak své věci opět převezmete.

Kdyby se náhodou stalo, že vás batoh nepřijede, je možné, že ho podrobí důkladnější kontrole, ke které vás přizvou. Žádný stres, důvodem může být předmět, u kterého na skeneru nebylo zřejmé, o co jde. Mně takto občas vytahují taštičku, ve které je podlouhlý magnet pro její uzamčení.

Po kontrole zavazadel vás v případě cesty do Japonska čeká ještě celní kontrola, kde znovu ukážete svůj pas, případně si udělají foto obličeje a vezmou digitální otisk prstu. Pak máte hotovo — vítejte v odletové (duty free) zóně, kde jsou obchody, restaurace, záchody a vůbec vše, co potřebujete.

Nemějte obavy, bez pití nezůstanete. Velká letiště tradičně mívají i pítka nebo přímo místo, kde si můžete zdarma naplnit flašku s vodou. Proto si osobně vždy beru vlastní (ať nemusím kupovat předraženou vodu v bezcelní zóně).

Koukněte, kde je váš gate (odletová brána). Foto: Katka Křepelková.

Krok 3 – Odletová brána (gate) a nástup (boarding)

Dva hlavní kroky máte splněny, teď už jen stačí najít svou odletovou bránu, tedy gate. Na velkých letištích jich bývají desítky, takže opět doporučuji tuto informaci hlídat a podívat se, jak daleko gate máte, abyste k němu stihli včas dojít.

U skutečně obrovských letišť se může stát, že vás k bráně ještě poveze autobus nebo vláček. Při cestě do Japonska jsem to sice nezažil, ale v každém případě je dobré vzdálenost od brány zkontrolovat. Jednou mi tak málem uletělo letadlo v Londýně.

V duty-free zóně sice nakupujete věci bez daně, ale to vůbec neznamená, že by byly levnější než jinde. Spíš naopak… Jediná výhoda snad je, že si zde nakoupené věci můžete vzít na palubu letadla.

Boarding neboli nástup do letadla začíná obvykle 30-45 minut před plánovaným odletem, takže je dobré být tou dobou poblíž. Pro plynulé nastupování se postupuje běžně podle tříd či zón, jak jste v letadle usazení (budou to hlásit a zjistíte to i na letence).

I zde občas kontrolují velikost příručního zavazadla, takže se snažte dodržet podmínky. Standard bývá v rozmezí 7-10 kg váhy a cca 120 cm v součtu rozměrů (délka+výška+šířka) zavazadla.

Vše si opět zjistíte při nákupu letenek u konkrétní aerolinky. Velké společnosti každopádně nebývají tak přísné jako nízkonákladovky typu Wizzair či Ryanair a mnohdy tyto kontroly před nástupem neřeší.

Pro vpuštění do letadla budete potřebovat pas a letenku.

Pozor! Možnost nástupu do letadla běžně končí 10-15 minut před odletem.

Vítejte na palubě

Co můžete čekat, to záleží hlavně od vybrané aerolinky — základ je ale při cestě do Japonska podobný.

Jakmile vstoupíte do letadla, buď si sami najdete místo nebo vás navede některá z letušek. Personál na palubě mluví anglicky + obvykle pár dalšími jazyky dle dané aerolinky či destinace.

Příruční zavazadlo si uložíte do prostoru na hlavou, případně pod sedačku. Drobnosti si můžete dát do kapsy na sedadle před vámi.

TIP: Zavazadlový prostor nad hlavou samozřejmě můžete během letu otevřít a vytáhnout si z batohu věci, které potřebujete (pokud zrovna nebudou turbulence, kdy je třeba sedět připoutaní). Mimochodem na palubě letadla bývá kvůli klimatizaci trochu chladněji.

Protože let do Japonska trvá přibližně 12-13 hodin (s přestupem pak klidně celý den), v ceně letenky můžete počítat s občerstvením během letu. Tradičně dostanete snídani / svačinu, oběd i večeři. Standardem bývá, že si můžete vybrat ze dvou druhů jídel; třeba z evropské a japonské varianty + hromady různých nápojů, které se podávají různě v průběhu letu (od vody přes Colu po víno). U japonské aerolinky ANA nám dokonce nosili i zmrzlinu.

Možná mám štěstí, ale většinou mi stravování v letadle vážně sedlo. V aplikaci aerolinky se na menu můžete někdy podívat i dopředu před odletem.

Krátit čas si pak můžete buď spánkem, pokud zvládnete na palubě usnout, nebo na obrazovce u vašeho sezení (každý má svou). Multimediální systém tradičně nabízí desítky až stovky filmů a seriálů (často i úplné novinky), občas živé přenosy, audioknihy, jednoduché hry, hudbu, možnost sledování letu, přehled občerstvení apod.

Osobně během cesty do Japonska stihnu klidně čtyři filmy. Myslete jen na to, že čeština k výběru s největší pravděpodobností nebude.

Běžné naopak bývá, že dostanete jednoduchá sluchátka, ale i tak je lepší mít svoje. Nejlépe s kabelem, který půjde k systému připojit. Často dostanete deku, případně i malý polštářek. Všiml jsem si, že děti občas dostanou od aerolinky balíček s nějakou hračkou.

TIP: Jak se v letadle chovat? Není to o moc jiné než třeba v autobuse. Sedíte na svém místě, relaxujete, spíte, jíte… Pokud zrovna není povinnost být připoutaní, můžete se projít po chodbičce nebo si skočit na záchod. Občas si můžete za letušáky dojít i pro nějakou svačinu či nápoj. Mimochodem bezpečnostní instrukce vám ukážou a poví krátce po startu.

Že jsou v letadle záchody je samozřejmost. Bude jich hned několik.

TIP: Co se vyplatí mít s sebou? Už zmíněná sluchátka, knihu, tablet nebo malou konzoli na hraní. Ne vždy vám musí nabídka v letadle sednout. Sám si beru i vlastní vodu — ve flašce, kterou jsem si naplnil na letišti. U jídla si tradičně vystačím s tím, co dostanu na palubě.

Přílet do Japonska

Po přistání na japonském letišti vás čeká imigrační kontrola. Tady už vám nekontrolují batoh, ale pouze dokumenty. Připravte si tedy cestovní pas a QR kód, který jste si vygenerovali po vyplnění údajů na webu Visit Japan, nebo dva vyplněné formuláře (alternativa QR kódu, kterou dostanete v letadle). Cesta kontrolou je zřetelná a stojí tam i pracovníci letiště, kteří vás případně navedou.

Po kontrole si nezapomeňte vyzvednout velké zavazadlo v prostoru Baggage Reclaim (odběr zavazadel), kde bude jezdit na pásu. Každý let má svůj určený pás, což si opět ověříte podle světelné tabule. Občas chvíli trvá, než se všechna zavazadla vyloží, takže nepanikařte, pokud ho hned neuvidíte. Kufry navíc krouží dokola, nemusíte ho čapnout hned při prvním průjezdu.

Kdyby se náhodou stalo, že už si všichni zavazadla rozebrali a vaše tam pořád není, zajděte na přepážku dané aerolinky (bude třeba vyjít z této zóny) nebo upozorněte a zeptejte se někoho ze zaměstnanců. Výjimečně se stane, že se zavazadlo ztratí, ale v takových případech jde často o to, že se např. zpozdilo při nakládání a aerolinka vám zajistí jeho přepravu na hotel v následujících dnech. To už je na jiný článek.

Na letišti si můžete:

  • Koupit svačinu – obvykle je tam samoobsluha (konbini) s jídlem i nápoji
  • Pořídit IC kartu na dopravu – více se o nich dočtete v samostatném článku (tohle v Japonsku fakt oceníte)
  • Vyzvednout si Pocket WiFi – buď na lokální pobočce japonské pošty nebo u přepážky vybrané společnosti (samozřejmě jen pokud máte objednáno)
  • Vyměnit poukaz na Japan Rail Pass za skutečnou jízdenku – na pobočce společnosti JR (více opět v článku)
Podobně bude vypadat i vaše turistické vízum

Doprava z letiště

Většina letišť v Japonsku má výborné spojení do centra města. Zpravidla si nic nemusíte rezervovat předem. Zkrátka přiletíte, vysednete a na místě si koupíte lístek na konkrétní vlak, metro nebo autobus.

Nejčastější přílet do Japonska bývá do Tokia (letiště Narita; NRT nebo Haneda; HND), případně do Ósaky (letiště Kansai; KIX nebo Itami; ITM). Můžete ale letět i do Nagoje, Fukuoky, Sappora apod.

Pokud poletíte např. na letiště Narita, je dobré vědět, že se nachází cca 1 hodinu od Tokia, jde o jiné město. Dopravit se do centra vám tedy trochu zabere:

Tady je pár možností cesty z Narity do různých stanic v Tokiu:

  • stanice Asakusa; vlak, linka Keisei Narita Skyaccess; 1380 jenů (215 Kč)
  • stanice Nišinippori; vlak Skyliner; 2580 jenů (393 Kč)
  • stanice Tokyo (centrální); Airport Bus; 1300 jenů (198 Kč)

Mapu japonských letišť si můžete najít na jejich webu. Tady je např. Narita, zde Haneda a do třetice Ósaka (KIX).

Cestovní slovníček

Pokud nevládnete angličtinou a letíte z jiného letiště než z Prahy, důležité jsou pro vás tyto výrazy:

  • Departures (odlety)
  • Arrivals (přílety)
  • Gate (brána) — tedy místo, kde na letišti čekáte na nástup do letadla.
  • Check-in (odbavení) / self check-in (samoodbavení)
  • Boarding pass (palubní lístek / vstupenka)
  • Boarding time (čas nástupu)
  • Security check (bezpečnostní / letištní kontrola)
  • Flight delay/Delayed (zpoždění letu) — pokud bude, dozvíte se o něm v aplikaci letecké společnosti nebo na odletové tabuli.
  • Cancelled (zrušení letu)
  • Airport shuttle (letištní přeprava) — u velkých letišť jde o bezplatnou dopravu mezi terminály, např. autobusem nebo mini-vláčkem. Podobnou službu ale nabízí např. i hotely poblíž letiště.
  • Cabin crew (posádka)
  • Emergency exit (nouzový východ)
  • Seat belt (bezpečnostní pás)
  • Life jacket (záchranná vesta) a oxygen mask (kyslíková maska)
  • Baggage reclaim (odběr zavazadel)

Doufám, že vám tento průvodce pomůže při plánování cesty do Japonska. Pokud jsem na něco vážného zapomněl, neváhejte mi to napsat v komentáři — rád informace doplním. A jestli máte jakékoliv dotazy nebo potřebujete další doporučení, neváhejte mě kontaktovat na dan@dansacha.cz. Šťastnou cestu a příjemný let!

7 komentářů u „Cesta do Japonska: Od nákupu letenek až po přistání“

    • Velmi dobrá otázka. Pro každého je ta zkušenost trochu jiná. U mě hodně záleží na tom, jak je načasovaný let a jestli se mi cestou podaří trochu prospat. Když ano a doletím někdy během dne, tak to zvládám dobře. Jedním z doporučení je, upravit si spánkový režim už třeba den dva před odletem, ať si trochu navyknete už doma. Osobně se zároveň snažím neplánovat si na první den žádný náročný program a spíš si dát něco klidnějšího, projít se, dát si dobré jídlo, ať nedám tělu tak velký šok hned ze startu 🙂

      Odpovědět
      • Děkuji za odpověď, no sama jsem zvědavá. Taky mám v plánu první den jen procházku po okolí hotelu a jídlo, hodně jídla. 🙂

        Odpovědět
  1. Dobrý den, děkuji za zajímavý článek, letím poprvé do Japonska s 11 letým synem již za necelý měsíc a mám z toho poněkud stažený žaludek. Mám možná hloupý dotaz, ale proč si tam pořizujete Pocket WiFi? Já si chci od svého operátora aktivovat datový balíček 5 GB určený i pro Japonsko a ta cena je třetinová. Děkuji za vysvětlení.

    Odpovědět
    • Zdravím a děkuju za super dotaz. Výhoda Pocket Wifi je pro mě osobně v tom, že má neomezená data (což potřebuju kvůli práci) a můžeme ho využívat oba s partnerkou (případně více lidmi). Nemusíme tedy řešit každý svou datovou sim kartu, máme jen jednu společnou krabičku. Pokud vám ale stačí jen koukat na mapy a občas poslat domů nějakou fotku nebo si zjistit informace na internetu, nějaký základní datový balíček je naprosto dostačující. Při střídmém používání vám těch 5 giga pohodlně vystačí klidně na celou dovolenou.

      Odpovědět

Napsat komentář