9 věcí, bez kterých si Japonsko neužijete

Balení na cesty je vždy stejné, oblečení, léky, řízek v chlebu… Člověk se s nimi cítí tak nějak bezpečněji. Japonsko ale není běžná destinace a proto se vyplatí zorganizovat přípravy o chlup důkladněji. Nezoufejte, poradím vám. Na vše ostatní co o balení víte zapomeňte, do Země vycházejícího slunce potřebujete hlavně těchto 9 věcí.

1. Katana (samurajský meč)

…že je Japonsko jednou z nejbezpečnějších zemí světa? Skvělý marketingový tah ze strany Jakuzy (japonské mafie), která se snaží nalákat movité západní turisty. Ve skutečnosti je třeba mít se neustále na pozoru. A čím si vysloužíte větší respekt, než katanou u pasu. Kdybyste tu svou omylem nechali ve skříni, nezoufejte, dají se sehnat i na místě.

  • V každém případě si ale důkladně nastudujte co říká zákon, převážet meče není jen tak.

2. Hůlky

Říkejte si co chcete, ale hůlky jsou pro stravování nejlepší. Pokud to s nimi ještě neumíte, začněte trénovat. Klasický příbor v Japonsku používají jen děti.

3. Peníze (jeny)

Doma jste si možná zvykli platit kartou, tady ale stále frčí hotovost. A to i ve městech jako Tokio nebo Osaka. Ne všechny bankomaty navíc přijímají zahraniční kreditky. Myslete na to než vyrazíte.

Přepočítávání je snadné, 100 japonských jenů je zhruba 20 korun.

4. Travel Bible

Jediná kniha, kterou na cesty potřebujete. Tak praví oficiální anotace cestovatelské bible nomádského dua Petra Nováka a Matouše Vinše. A je to fakt pravda! O Japonsku se v ní sice příliš nedočtete, rozhodně vám ale otevře dveře do světa.

No dobře, přiznávám, budu s sebou mít ještě sbírku japonských pohádek.

5. Totoro

Pokud byste měli znát alespoň jednu japonskou ikonu, pak je to bezpochyby Totoro. Strážce lesa z dílny studia Ghibli animátora a režiséra Hajaa Mijazakiho, je pro Japonsko stejně významnou postavou jako pro nás Krteček nebo Bob a Bobek. Toho svého už mám v batohu, co vy?

Jo a před cestou si pusťe tenhle song, bude vás provázet celým pobytem! Tonari no Totoro Totoooro…!

6. Kvalitní sluchátka

Oblečení dokoupíte, jídlo se taky nějak sežene, ale svá oblíbená sluchátka?! Bez těch nechodím ani k sousedům přes ulici. Nemluvě o dlouhých přejezdech šinkansenem. A přece jsem je při minulé návštěvě Japonska zapomněl v kapse druhé bundy doma…

Každý máme jiné preference, já nedám dopustit na ty své červené špunty e10 od SoundMAGIC  zvuk na úrovni. 

 7. Slovník konverzace

Dobře, Travel Bible možná není jediná užitečná kniha, ale na druhou stranu, kdo kdy říkal slovníku kniha. Pokud neovládáte jazyk a máte rádi jistotu, podobná konverzace na cesty se vyplatí. Japonci sice s chutí užívají anglická slovíčka kde je to jen napadne, s reálným užitím při běžném hovoru je to ale horší.

8. Pas

Jsou dokumenty, se kterými je to cestování tak nějak jednodušší. O vízum se starat nemusíte, turistické na 90 dnů dostanete při příletu. Zkuste proto myslet alespoň na ten pas. Abyste neletěli zbytečně.

9. Pásku na hlavu

Stylový doplněk na závěr nesmí chybět. Dejte Japoncům najevo, že je máte rádi!

PS: Jako bonus doporučuji foťák nebo mobil, ať se pak s těmi zážitky můžete podělit i v obrazové kvalitě  pokud tedy nejste zdatný kreslíř.

1 komentář u „9 věcí, bez kterých si Japonsko neužijete“

Napsat komentář