Japonsko zavede víza pro digitální nomády (i ty z Česka)

Toužili jste vždy prozkoumat Japonsko hezky se vším všudy, ale 3 měsíce turistického víza vám přišly málo? Dobrá zpráva, japonské ostrovy jdou naproti rostoucímu trendu a tak zhruba od března 2024 plánují spustit inovativní program víz pro digitální nomády. Umožní vám zůstat až půl roku. Má to ale (pochopitelně) nějaký ten háček. Pracovat na dálku … A co bylo dál?

Slovníček na cestu do Japonska

Děsí vás, že se v Japonsku nedomluvíte? Nebojte, úroveň angličtiny se mezi místními pomalu zlepšuje (hodně pomalu). Naučit se pár základních frází v japonštině navíc není až tak složité. Připravili jsme pro vás ty nejužitečnější. V Japonsku na dovolené komunikujete převážně s cizími lidmi. Tomu je také nastavena zdvořilostní úroveň následujícího slovníčku. Ani ne příliš … A co bylo dál?

Japan Rail Pass. Výhodně vlakem po Japonsku

Chystáte se do Japonska a chcete zemi pořádně procestovat? V tom případě během příprav určitě dřív nebo později narazíte na pojem Japan Rail Pass — výhodnou síťovou jízdenku, se kterou můžete jezdit po všech hlavních ostrovech a poměrně ušetřit. Než ji ale koupíte, vyplatí se o JRP a dalších podobných jízdenkách něco zjistit — třeba, … A co bylo dál?

NeoBara: „Už ve dvanácti jsem kreslila animované postavičky“

Když jsem loni brouzdal prostory festivalu Japonské dny v Ostravě, na první pohled mě zaujaly obrazy Báry Žižkové. Hned jsem si představil, jak se ty plakáty vyjímají u mě doma. Na podobné člověk často nenarazí, takže jsem ke stánku ihned přiskočil a dal se s autorkou do řeči. Pro Báru to byl shodou okolností vůbec … A co bylo dál?

Foto-ohlédnutí za Festivalem bonsají a japonské kultury 2022

Ode mě byste asi čekali něco jiného, ale musím se přiznat, že navštěvovat akce s japonskou tématikou se mi nedaří zrovna často. O to raději jsem byl za pozvání na červnový Festival bonsají a japonské kultury v Botanické zahradě v Praze. Hlavní program byl připravený na víkend 11.-12. června a právě tehdy jsem se zúčastnil. … A co bylo dál?

Katarina Kratochvílová: „Sledovat anime nebo mangu může být pro ilustrátory přínosné“

Mám to štěstí už pár let spolupracovat s výbornou ilustrátorkou Katarinou Kratochvílovou a velkou radost z toho, že se z nás krátce po seznámení stali kamarádi. Přemluvit Katarinu k rozhovoru mi ale přece jen chvíli zabralo. „Co já mám společného s Japonskem,“ říkala mi opakovaně. V její tvorbě přitom najdete hned několik Japonskem inspirovaných motivů. … A co bylo dál?

Sladké umění: Tradiční japonské cukroví wagaši vám učaruje na první pohled

Máte rádi sladké? Takové, které skvěle chutná a je tak krásné na pohled, až je vám někdy líto se do něj pustit? V tom případě byste měli poznat japonské wagaši. Wagaši je, zjednodušeně řečeno, japonské tradiční cukroví. Tento termín vznikl někdy počátkem období Meidži (druhá polovina 19. – počátek 20. století) pro odlišení cukroví japonského … A co bylo dál?

Sakurová princezna Suzanka: „Bylo mi ctí reprezentovat Českou republiku“

Slyšeli jste někdy o Sakurových královnách nebo princeznách? Jestli ano, klobouk dolů. A jestli ne, nevadí. Něco vám o nich dneska povíme — třeba to, že se tímto titulem může pyšnit i jedna Češka.  Všechno ukazuje na to, že úplně první nositelkou „sakurové šerpy“ se stala v roce 1937 malá Sakiko Saitó, dcera tehdejšího velvyslance … A co bylo dál?

Eunjeong Hong: „V otevření japonsko-korejské restaurace mě podpořil kamarád.“

Když jsem se loni v létě doslechl, že se v Ostravě otevírá nová restaurace s rámenem, vyskočil jsem (v duchu) tři metry vysoko a praštil se hlavou o strop. Kam se hrabe suši, rámen prostě miluju! A jak jsem záhy zjistil, v Misone ho dělají moc dobrý.  Tahle restaurace každopádně není čistě japonská, spíše japonsko-korejská. … A co bylo dál?

Zabalte si letos dárky originálně. Naučte se metodu furošiki

Chystáme pro vás velký článek o metodě vázání šátků furošiki. Protože jsou ale za rohem Vánoce a zrovna k nim se tohle téma docela hodí, jako malou ochutnávku zatím posíláme hrstku videí. Třeba vás inspirují, jak letos dárky zabalit jinak a originálně. Furošiki je šátek (dnes už) ve tvaru čtverce různých rozměrů a motivů. Jeho … A co bylo dál?

Joši: „Abych zachoval chuť mých jídel, nemůžu dělat žádné kompromisy.“

Asi vás to nepřekvapí, ale navštěvování japonských podniků patří mezi moje nejoblíbenější kratochvíle. Bez ohledu na to, v jakém městě nebo zemi zrovna jsem. A co se nám v poslední době ztížilo cestování, doháním resty hlavně v Česku. Do některých restaurací vyrazím na vlastní pěst, jinam mě zavedou kamarádi — tak jsem se třeba díky … A co bylo dál?