Japonci se za roušky taky styděli, mají ale 100 let náskok

Přiznávám, nikdy jsem nebyl zastánce roušek a když se mnou v Japonsku někdo přes roušku mluvil, nemohl jsem se ubránit pocitu, že je to neslušné. Jenže ono není. Vlastně je. No, záleží, z jakého důvodu člověk roušku (obličejovou masku, chcete-li) nosí. „Jenom někdy, když jsem nachlazený,“ odpověděl mi na dotaz Jak často nosíš roušku? kamarád … A co bylo dál?

Jak se slaví japonské Velikonoce?

Nijak. A pokud sami nevíte, na jaký den svátek přesně vychází, připomenou vám japonské velikonoční období maximálně cukrovinky, které se někdy v dubnu obchody přeženou v jinak barevných obalech, než obvyklé. Když jsem loňský duben trávil v Ósace, říkal jsem si, jestli asi uvidím po ulicích pobíhat děti, které s pomlázkou obíhají sousedy nebo loví … A co bylo dál?

Smažené japonské Vánoce

Merii Kurisumasu! Vánoce se blíží. Už jste si byli v KFC objednat sváteční smažené kuře? Tak honem! Není kuře, není radost, nejsou Vánoce… Minimálně v Japonsku. Rok 1974 byl pro Japonsko unikátní hned ve dvou rovinách. Vzdal se poslední japonský voják Teruo Nakamura bojující ve 2. světové válce, který byl náhodně nalezen při průzkumném letu – … A co bylo dál?

Jak se vyhnout zděšeným pohledům u jídla

Pár základních pravidel stolování, které se vyplatí znát: Před jídlem je běžné popřát dobrou chuť — itadakimasu (いただきます) a na konci pro změnu za dobré jídlo poděkovat — gochisousama deshita (ごちそうさま でした). Hůlkám se nevyhnete. Pokud vás jejich používání děsí, zkuste pocvičit už doma, není to těžké. Je zvykem, že se hůlky drží v pravé … A co bylo dál?