Zaori #8 – Mamemaki ve školce

Začátek února v Japonsku znamená Secubun — oslavu příchodu jara, vyhánění zlých duchů a očištění od všeho nedobrého. Jednou z oblíbených tradic spojených s tímto svátkem je mamemaki, rituál, při kterém se hází pečené sójové boby. Buď na všechny dveře v domě nebo na démony / ďábly, za které se obvykle někdo přestrojí. Skoro jako … A co bylo dál?

Zaori #4 – Voní božsky

Zaori, zdá se, úspěšně vyřešila strasti s láskou, a tak si začala nadšeně užívat období kvetoucích švestek. Moc dlouho jí tahle pohoda ale nevydržela. Po Japonsku se totiž začal roztahovat nezvaný host, který jí nástup jara doslova otrávil. V Českých Budějov… v Japonsku by chtěl žít každý! Nebo ne? Zuzka Lochmanová alias Zaori kreslí komiksové stripy — o všedně … A co bylo dál?

Kdy vyrazit do Japonska?

Osobně radím to moc nekomplikovat. Vyrazte kdykoliv máte příležitost. Každý měsíc má něco do sebe a i kdyby vám nakonec počasí nepřálo, pořád budete v Japonsku! A to se počítá. Nezažil jsem v Japonsku všechny měsíce, takže některé rady jsou z druhé ruky. Kromě opravdu tuhé zimy mě každopádně už potkalo ledacos, tajfun a zemětřesení … A co bylo dál?